Basın Bülteni

RoboTink WIN EURASIA ‘da

Türkiye’de ilk defa lise öğrencileri insan boyutunda robot geliştirdi. RoboTink WIN EURASIA 2019’da ziyaretçiler ile buluşacak.

Gençler dijital dönüşüme liderlik yapıyor; dijital dönüşümün en büyük trendlerinin tanıtıldığı WIN EURASIA 2019’da Teknoloji ve İnsan Kolejleri (Tink) öğrencileri, Mitsubishi Electric ve İstanbul Teknik Üniversitesi Otomasyon Mühendisliği Bölümü’nün destekleri ile geliştirilen, RoboTink adını verdikleri insansı robotlarını tanıttılar.

Öğrencilerimizin fikirden üretime iki hafta içinde geliştirdikleri RoboTink’in ilk versiyonu altındaki tekerlekleri sayesinde hareket edip, kollarını kolayca kullanabiliyor. Cep telefonu, tablet ya da bilgisayar gibi elektronik cihazlarla uzaktan kontrol edileben robotumuz ayrıca karşısına bir engel çıktığında otonom olarak hareketini durdurabiliyor. Bir sonraki versiyonda ise öğrencilerimiz RoboTink’in ayaklarını kullanarak yürüyüp konuşabilmesini sağlayacaklar.

Tink Kurucusu Zeynep Dereli ‘Dördüncü endüstri devrimindeki dijital dönüşümün ortaya çıkardığı yetenek ihtiyaçlarına sahip genç nesilleri yetiştirmek amacı ile kurulan okulumuz öğrencilerinin böyle önemli bir fuarda Mitsubishi Electric gibi dev bir markanın standında kendi tasarlayıp ürettikleri bir ürünü sergilemeleri bizim için gurur verici’ dedi.

Temel bilimler ışığı ile başlayan endüstrileşme çalışmaları sonucunda farklı sektörlerde pek çok yeni iş disiplininin oluştuğunu bildiren Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri OEM İş Geliştirme Kıdemli Müdürü Tolga Bizel, öğrencilere Sanayi 4.0 evresine hazırlıklı olmaları için şu tavsiyelerde bulundu; “Genç neslin hızla dijitalleşen dünyadaki yeni disiplinleri iyi anlayıp yorumlamaları ve gerekli hazırlıkları yapmaları çok önemli. Bu süreçte sağladıkları hız ve kolaylıklar sayesinde robotların hayatımızdaki rolü de her geçen gün artıyor. Dolayısıyla ağırlıklı olarak sanayi, bilim ve sağlık alanlarında kullanılan endüstriyel robotları programlayabilecek, üretim hatlarına entegrasyonunu sağlayabilecek ve yeni robotlar tasarlayabilecek mühendislerin yetiştirilmesi önem kazanıyor. Bu noktada Mitsubishi Electric Türkiye olarak altı eksenli endüstriyel robotumuzu üniversitelerin mühendislik fakültelerine hibe ederek robot eğitim merkezleri kurulmasına katkı sağlıyoruz. Şimdi de Teknoloji ve İnsan Kolejleri (Tink) öğrencilerine geliştirmiş oldukları insansı robot projesi kapsamında destek olmuş olmaktan son derece mutluyuz. Gençlerin eğitimine katkıda bulunmak için hayata geçirdiğimiz çalışmaları önümüzdeki dönemde de sürdürmeyi hedefliyoruz” dedi.

RoboTink’in elektronik, mekanik ve dış tasarımı, kesimleri ve bütün montaj işlemleri tamamen Tink öğrencileri tarafından okulun içinde gerçekleştirildi. Robotumuzu WIN EURASIA 2019 fuarında şapka dağıtırken görmek isteyen misafirlerimizi Mitsubishi Electric’in standına bekliyoruz.

Tink hakkında:

Teknoloji ve İnsan Kolejleri (Tink), bir okuldan öte yepyeni bir bakış açısına sahip, inovatif, hayat boyu öğrenmeye, gelişmeye, çocukları ve velilerini geleceğe hazırlayan bir platformdur. Tink’te öğrencilerin hayatları boyunca faydalanabilecekleri analitik ve sosyal yetkinlikleri, yaşadıkları toplum için anlamlı hale getirebilmelerini sağlayacak bir eğitim ortamı bulunmaktadır. Tink’te 21’inci yüzyılın yetkinliklerine sahip, teknolojiyi tüketen değil, üretmeyi bilen, girişimci, hızlı adapte olabilen, nitelikli, hayal eden ve hayalini gerçek dünyaya indirgeyebilen, sorumlu, empati kurabilen, pozitif düşünen, takım çalışmasına yatkın nesiller yetiştirilmektedir. Tink’in ilk kampüsü Sancaktepe’dedir.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirme Okuyun