Sınav Kaygısı Nedir? Sınav Kaygısı ile Başa Çıkmanın Yolları

Bu Sayfada

Yazı Bilgileri

Sınav Kaygısı Nedir? Sınav Kaygısı ile Başa Çıkmanın Yolları

Sınav kaygısı olarak bilinen anksiyete türü, kişilerin sınav anında bilgileri etkili kullanamasına yol açar ve başarısızlığa neden olur. Farklı yaş gruplarından bireyler arasında sıklıkla görülen psikolojik sorunlardan biri olan sınav kaygısı, sürekli olarak stres yaratır. Bu durumda bireyler sınav anına odaklanmak yerine sınav sonucu konusunda endişe duyarak gergin hisseder. Sınav kaygısı nasıl yenilir diye merak ediyorsanız bazı ipuçlarından ve pratik uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Böylece sınav kaygısı ile başa çıkma konusunda etkili adımlar atabilirsiniz.

Sınav Kaygısı Nedir?

Sınav sistemi ile bilgi ölçen etkinlikler için duyulan endişeye sınav kaygısı adı verilir. Farklı yaş grubundan çok sayıda öğrenci zaman zaman bu sorunla karşı karşıya kalabilir. Etkili çözümlerden destek alınmazsa bu sorun kronik hale gelebilir. Aşırı sınav stresi öğrencilerin bilgilerini kullanamamasına ya da unutmasına yol açar. Bu durum başarısızlığa neden olur. Sınav korkusuna sahip kişiler sınav konusundaki endişe ve stres duygularını diğer bireylerden daha yoğun olarak yaşarlar. Ergenlerde sınav kaygısı diğer yaş gruplarından fazla görülebilir. Çünkü bu yaş grubundaki öğrenciler lise ve üniversite sınavları gibi kritik eşiklerde yoğun stres altında hissedebilirler.

Sınav Kaygısı Nedenleri

Öğrencileri aşırı sınav kaygısı yaşamaya sürükleyen pek çok neden vardır. Bu nedenler kişiden kişiye farklılık gösterir. Sınav kaygısının nedenleri olarak görülen etkenlerden bazıları şunlardır:

 • Öğrencinin mükemmeliyetçi bir kişilik yapısına sahip olması
 • Aile ve çevreden başarılı olma konusunda yoğun baskı görme
 • Yarışçı ve rekabetçi kişilik özellikleri
 • Sınav konularına yeterince hakim olmamak
 • Yoğun ders ve sınav yükü
 • Sınavları yaşamdaki tek başarı ölçütü olarak görmek

Sınav Kaygısı Belirtileri Nelerdir?

Sınav stresi belirtileri fiziksel ya da psikolojik olarak ortaya çıkabilir. Psikolojik ve duygusal açıdan sınav kaygısı yaşayan bireylerde hafıza problemleri, karamsar ruh hali, depresyon, sürekli ağlama, öfkeli davranışlar ve panik durumu görülebilir. Sınav kaygısını giderme yolları hakkında bilgisi olmayan kişilerin yaşadığı fiziksel belirtiler ise terleme, baş ağrısı, mide bulantısı ve kalp çarpıntısıdır. Bu belirtilerin yanı sıra titreme, bacak ve kollarda ağrı yaşanabilir.

Sınav Kaygısı ile Başa Çıkmanın YollarıSınav kaygısıyla başa çıkma yolları oldukça çeşitlidir. Ancak sınav kaygısı problemi yaşayan öğrencinin her şeyden önce bu konuda etkili adımlar atma konusunda istekli ve kararlı olması gerekir. Sınav kaygısı için neler yapılmalı diye merak ediyorsanız en sık kullanılan sınav stresi uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Sınav kaygısı azaltma teknikleri şunlardır:

 • Öğrencinin yaşam tarzına ve alışkanlıklarına uygun bir çalışma planı oluşturulmalıdır. Böylece öğrenci, çalışma sistemini kontrol altında tutarak sınav esnasında daha az stres yaşar. Aynı zamanda sınava hazırlık süreci en verimli şekilde geçer.
 • Sınav kaygısı nasıl giderilir sorusunun yanıtlarından biri de aile ve çevre baskısının azaltılmasıdır. Öğrencinin çevresindeki kişiler ve aile bireyleri öğrenciye psikolojik açıdan destek olarak sınav kaygısını azaltmaya yardımcı olmalıdır. Ebeveynler çocuklarını akranlarıyla kıyaslayarak onların üzerinde baskı oluşturmaktan kesinlikle kaçınmalıdır. Öğrencilerin özgüvenlerinin güçlü olması sınav stresinin azaltılması açısından oldukça önemlidir.
 • Düzenli bir yaşam tarzına sahip olmak sınav endişesini azaltma konusunda oldukça etkilidir. Her gün uygulanacak bir rutin oluşturmak gerekir. Her gün belirli saatlerde uyuyup uyanmak ve sağlıklı beslenmek sınav kaygısıyla baş etme yolları arasındadır.
 • Öğrencilerin yetenekleri ve ilgi alanlarını iyi bir şekilde tespit etmesi gerekir. Bu doğrultuda doğru meslek seçimi yapmak ve buna odaklanarak ders çalışmak sınav anksiyetisini azaltmayı sağlar. Böylece çalışma verimi artırılabilir ve başarı grafiği de olumlu yönde etkilenir.
 • Sınav kaygısı yaşayan öğrenciler zaman zaman meditasyon tekniklerinden ve nefes egzersizlerinden yararlanabilir. Bu sayede endişelerin kontrol altına alınması kolaylaşır.
 • Sınav gerginliği yaşayan bireylerin en sık yaşadığı problemlerden biri de odaklanma güçlüğüdür. Odaklanma teknikleri kullanmak, sakinleştirici müzikler dinlemek ve ders konularını bilmece gibi öğrenmeye çalışmak bu sorunu çözmeye yardımcı olabilir. Odaklanma güçlüğünü aşan bireyler daha az sınav kaygısı yaşarlar.
 • Kişisel pratikler ve yaşam tarzında yapılan değişikliklere rağmen sınav kaygısı azalmıyorsa mutlaka psikolojik destek alınmalıdır. Bu sayede sınav kaygısı altında yatabilen gizli nedenler ortaya çıkarılabilir ve endişenin çözülmesi yolunda etkili adımlar atılabilir. Bireysel terapi yöntemleri, sınav kaygısının ciddi sorunlara neden olmadan önlenmesine yardımcı olur. 
Teknoloji ve İnsan Kolejleri
Teknoloji ve İnsan Kolejleri

Dünyanın en inovatif 100 okulundan biri. Türkiye'nin İlk ve En İyi İnsan Odaklı Teknoloji Koleji

Hakkımızda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.