Neden Tink?


Tink kendini gerçekleştirmektir.

Tink, Teknoloji ve İnsan Kolejleri, insanın merkezde olduğu ve teknolojik imkanların sonuna kadar kullanıldığı K-12 eğitim öğretim kurumudur. Teknolojiyi; eğitimine, sosyal hayatına ve kariyerine entegre edecek gençleri, dijital yetkinlikler ve girişimcilik ruhu kazandırarak yetiştiriyoruz. Merkezinde insan ve teknoloji olan Tink eğitim öğretim sisteminde, öğrencilerimizin kişisel beceri ve tercihlerine uygun bireyselleştirilmiş eğitim programları, akran öğrenimi, proje tabanlı öğrenme ve gerçek hayat deneyimi edinme gibi çağdaş ve modern eğitimi tanımlayan hususlar var. Şahsi yetenekleri ile teknolojiyi ortak paydada birleştiren Tink Jenerasyonu, bir taraftan akademik bilgilerle donatılırken, diğer taraftan da gerçek hayat deneyimi kazanıyorlar. Sonuçta, sosyal hayatları ve kariyerlerini geliştirirlerken, girişimcilik ruhunu da kazanıyorlar.

Zeynep Dereli

Her anlamda değişen ve dönüşen bir dünyada yaşıyoruz. Bu dönüşüme yön verecek nesilleri yetiştirmek için kurulan Tink, eğitim alanında vizyoner yaklaşımı ile ülkemize önderlik ediyor. Bu değişim ihtiyacını ve dinamiğini doğru kanallara yönlendirerek başarılı sonuçlar ortaya çıkarmak için teknolojik bakış açısı ile eğitim sisteminin yenilenmeye ihtiyacı var. Teknolojiyi eğitimin demokratikleştirilmesi, kişiselleştirilmesi ve 21. yüzyıla uygun hale getirilmesi için kullanmalıyız. Öğretmenlerimizin eğitimi, eğitimde ekosistem anlayışı, öğrencilerin taleplerinin dinlenmesi gerekiyor.
İnsan ve insanlık yani insani değerler bu kurgu içinde her zaman yol gösterici olacak ve olmak durumunda. Teknoloji ve özellikle yapay zekânın bilgi olarak insanları geçeceği savı, robotlar ve yapay zekâ öngörüleri arasında sıkça yer buluyor. Değer yaratma konusunda eğitilmiş bireylerden oluşan toplumlar, insanlık için çalışacak ve üst ırk sıkıntısı olmadan herkesi kapsayacak bir dünya düzeni kurgulayacak. Bu önerme, robotlar ile birlikte çalışmaya kadar uzanan bir dizi kurgu içinde insanın var olma ve yol gösterme formülünü de özetliyor. Bu formülü hayata geçirmek için farklı düşünüp hayal kurabilen ve teknolojinin imkanlarını kullanarak bunları hayata geçirebilen çocuklara ya da geleceğin büyüklerine ihtiyacımız var. Dijitalleşen dünyada teknolojinin sağladığı olanaklarla barışık olmak çocukların hayallerini gerçekleştirebilmesi için önemli bir olanak yaratıyor.
Tink’te; risk alabilen, gerçek yaşamı deneyimleyen, yaratıcı düşünerek geleceği hayal eden ve eğlenerek öğrenen gençler yetiştiriyoruz. Tek sınırın gökyüzü olduğu bu dünyada hayal kurabilen ve kendini gerçekleştirebilen çocuklar başarılı olacak.

Geleceğe yön verecek Tink Jenerasyonunu başarı ile yetiştirdiğimiz bu yolculuğumuza katılmak ister misiniz?


Hakkında
Ülkemizin ve toplumun kültürel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak teknoloji okuryazarları ve geleceğin girişimcilerini yetiştirmek amacıyla Türkiye’nin ilk ve tek odağı insan olan Teknoloji ve İnsan Kolejleri’ni (Tink) kuran Zeynep Dereli, eğitimin günümüz şartlarına adapte edilebilmesi için farklı ülkelerdeki eğitim modellerini incelemiş ve elde ettiği bilgiler ışığında Tink’i hayata geçirmiştir.
Henüz kariyerinin başlarında İstanbul’daki Dundas & Ünlü Menkul Kıymetler’de Birleşme ve Satın Alma bölümünde çalıştı. Bu görevi sonrasında Londra’da Shell Trading and Shipping firmasında risk analizi, araştırma ve mevzuat uyum takımlarında yer aldı. Türkiye’ye döndükten sonra Shell Türkiye’de Finansal Analiz ve Tedarik Analizcisi olarak çalıştı.
Kariyerinin ikinci bölümüne ise ülkemiz ekonomisinin kalkınmasına destek veren değişik kuruluşlarda görevler üstlenerek devam etti. Bunlardan ilki Atlantik Konseyi Karadeniz Enerji ve Ekonomik Forumu’nun direktörlüğüydü. Ayrıca bir dönem SKY Türk ve CNBC-e kanallarında siyaset gündemine ilişkin haftalık “Liderler ve Kararlar” programını hazırlayıp sundu. Daha sonra düşünce kuruluşlarından Türk Politika Forumu’nun Genel Koordinatörlüğü’nü yürüttü. Tüm bunların yanı sıra GLOW İletişim firmasının ve APCO Türkiye’nin kuruculuğunu ve CEO’luğunu üstlendi. Bundan evvel, DRUM (Dialogue, Respect and Understanding through Music) isimli sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi.
Londra’daki SOAS Üniversitesi’nde Kalkınma Ekonomileri alanında yüksek lisans yaptı ve Princeton Üniversitesi’nden lisans derecesi ve Orta Doğu Araştırmaları sertifikasıyla mezun oldu.
Zeynep Dereli’nin katıldığı diğer sosyal sorumluluk projeleri arasında yönetim kurulunda olduğu TÜBİSAD, danışma kurulunda olduğu İTÜ BMT-KAUM ile WTech ve kurucularından olduğu Endeavour bulunuyor.
“Dijital Yerliler/Yeni Nesil Eğitim Modeli” adlı kitabı Kasım 2019’da yayımlanmıştır.

Ferruh Gürtaş

Günümüzde yapay zeka, robotik, üç boyutlu baskı ve biyoteknoloji gibi alanlardaki gelişmelerin hızı bir taraftan birçok sektörde temel dönüşümlere yol açarken, diğer taraftan da eğitimin farklı yaklaşımlara, iş gücününse yeni yetkinliklere sahip olmasını gerektiriyor. Okulumuzun kurulma amacı da ileride ihtiyaç duyulacak teknik ve insani yetkinliklerde gençleri yetiştirebilmek. Bunu yaparken eğitim ve öğrenimin tüm bileşenlerini yenilikçi ve teknolojik bakış açısıyla okul ortamına entegre etmemiz gerekiyor.
TinkSmart dediğimiz platformumuz sayesinde teknolojiyi okulun işleyişi ile ilgili süreçlerimizi iyileştirmek ve bireyselleştirilmiş eğitim vermek için kullanıyoruz. Okulumuza özel bilişim müfredatımız sayesinde de teknoloji kazanımlarını endüstrinin ihtiyaç duyduğu seviyeye getiriyoruz. Bilişim müfredatımız öğrencilerimizde geliştirmeyi düşündüğümüz sosyal beceriler, onların öğrenmeleri gereken teknolojiler ve takip etmeleri gereken trendlerle harmanlanarak ortaya çıkıyor. Bu sayede bilişim müfredatımızda hangi araçları kullanacağımızı belirliyor ve Amazon, Cisco, Intel ve Oracle gibi uluslararası firmalardan da müfredatımızla örtüşen eğitim araçlarını ve sertifika programlarını temin ediyoruz.
Teorik bilgilerin pratikte uygulanabilmesi için de öğrencilerimizin Tink Diploma programı kapsamında okul hayatları boyunca en az bir iş deneyimi kazanmalarını ve okul bünyesinde sektörden üst düzey mentorlarla desteklediğimiz Tink Genç Girişimci İnovasyon Yarışmasına katılmalarını zorunlu tutuyoruz.
Amacımız teknik yetkinlikleri yüksek gençler yetiştirmenin ötesinde, toplumumuzda teknolojiyi sosyal, sanatsal ve kültürel alanlarda da üretken ve yaratıcı olarak kullanan, eleştirel düşünen, işbirliğine önem veren, sosyal sorumluluk sahibi bireylerin katılmasına yardımcı olmak.
Bu yolculuğumuzu bizlerle paylaşmak isteyen gençlerimizi okulumuza bekliyoruz.


Chris Judd

Tink, Teknoloji ve İnsan Koleji öğrencileri hızla değişen bir dünyaya hazır şekilde lise eğitimlerini tamamlarlar. Yakın gelecekte, günlük hayatın, ekonominin ve iş gücünün yeni teknolojiler, inovasyon ve özel girişimlerden etkilendiği ve bu etmenlerle çığır açtığı bir dünyada yaşayacağız. Tink eğitimi, öğrencilerimize eşsiz bir avantaj ve geleceğin zorluklarını karşılamaya hazır olma yetisini, yalnızca gelişimlere ayak uydurarak değil, aynı zamanda içinde bulundukları toplumda pozitif değişimin gerçek itici güçleri olarak kazandırır.
Tink, MEB müfredatının yanı sıra kendine ait özel teknoloji ve inovasyon müfredatını uygular. TinkTalks Programı kapsamında her hafta yönetim, finans, teknoloji, müzik, spor ve sanat alanlarının ilham verici, öncü liderlerini ağırlarken, Finansal Okuryazarlık, Zaman Yönetimi, Girişimcilik, Gelecek Araştırmaları ve yoğun teknoloji eğitimi de özgün müfredatının temel taşlarındandır. Proje bazlı, tersyüz eğitim ile öğrencilerimizin kendi fikirlerini geliştirmeye özendirildiği bir girişim ekosistemi sunulur. Öğrencilerimizin inovatif düşünce, işbirliği ve 21. yüzyıl becerilerinin geliştirilmesine önem verir.
Okulumuzun adından da anlaşılacağı gibi, insan unsuru ilerleme ve inovasyonun olmazsa olmaz bir parçasıdır. Tink’te sağlam beyinleri ve vücutları beslemek en az teknolojik becerileri geliştirmek kadar önemlidir. Yaratıcılık, estetik anlayışı, sosyal sorumluluk bilinci, farkındalık, iletişim becerileri, yabancı dilleri akıcı konuşma, bilgi ve ilerleme arzusu her Tink öncüsünün Tink’ten sonraki yolculuklarında yanlarında götürmelerini hedeflediğimiz yetkinliklerdir.

Kurucumuz Zeynep Dereli Ceren Akdağ ile Parantez Programında

Tv100

23/08/2019


Eğitimde Teknoloji

İTO Teknoloji

30/07/2019


Türkiye'nin ilk Teknolojik Lisesini bir kadın girişimci kurdu!

Enpolitik

27/06/2019


Türkiye'de İlk Kez, Lise Öğrencilerinin Geliştirdiği İnsansı Robot "RoboTink" Ziyaretçilerle Buluşacak

Haberler.com

28/03/2019