SIKÇA SORULAN SORULAR

Tink nedir?

Teknoloji ve İnsan Kolejleri, kısaca Tink, bir okuldan öte yepyeni bir bakış açısına sahip, inovatif, hayat boyu öğrenmeye, gelişmeye, çocukları ve velilerini geleceğe hazırlayan bir platformdur. Tink’te öğrencilerimizin hayatları boyunca faydalanabilecekleri analitik ve sosyal yetkinlikleri, yaşadıkları toplum için anlamlı hale getirebilmelerini sağlayacak bir eğitim ortamı vardır.

Tink ne zaman kuruldu?

Tink (Teknoloji ve İnsan Kolejleri), yurt içinde ve yurt dışındaki AR-GE çalışmaları sonucunda 2016 yılında kuruldu. Sancaktepe kampüsünün inşaatına 2017 yılında başlandı. 2017 – 2018 eğitim öğretim yılında da kapılarımızı öğrencilerimize açtık.

Tink'in eğitim felsefesi nedir?

Teknolojiyi hayatına ve gelecekte yapacağı işe en iyi şekilde entegre edebilecek teknoloji okur yazarlarını ve girişimcilerini yetiştirmek amacıyla kurduk. Okulumuzdan mezun olan bir öğrenci, ileride ister doktor ister ressam ister mühendis ister tasarımcı olsun; teknolojiyi yaptığı işe en iyi şekilde entegre etme ve kullanmanın yanında mesleğini geliştirmeye yönelik teknolojik çözümler üretebilme yetkinliğine de sahip olacak.Tink’te, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatının yanı sıra yabancı dil, dijital zeka ve bireysel gelişime de önem veren bir program uyguluyoruz. Bu sayede empati, sağduyu, hoşgörü gibi insani değerlere ve eleştirel düşünceye sahip, toplumda iz bırakacak, içinde bulunduğu ortamı pozitif yönde değiştirme cesareti olan, girişimci, teknolojinin esiri olmamış nesiller yetiştirmeyi amaçlıyoruz.

Tink'in akademik programı nedir?

Her öğrencinin farklı karakteri, güçlü ve zayıf yanları, motivasyonu, ilgi alanları ve farklı çalışma disiplini vardır. Bu nedenle eğitime başlamadan önce, öğrencilerimizin bireysel yetkinliklerini online sistemimiz üzerinde tespit ediyoruz. Bu tespit sonrası, Kişiselleştirilmiş Online Eğitim Platformumuz TinkSmart’ta öğrencimizin yetkinlikleri ve önceliğine uygun bir program hazırlıyoruz. Bu platform üzerinden öğrencilerimiz performanslarını izleyerek, hedeflerini yenileyebiliyor ve potansiyellerine uygun daha büyük hedeflere, hayallere kavuşuyorlar. Ayrıca tamamen kişinin seviyesine göre özelleştirilebilen eğitim programımız ile öğrencilerimiz, İngilizce seviyelerini mükemmel hale getirirken, seçtikleri ikinci dili de iyi derecede öğrenebilme şansı elde ediyorlar.Ayrıca ev çalışmaları ile sınıf içi ders isleyişinin yer değiştirdiği Ters Yüz Eğitimi de okulumuzda başarıyla uyguluyoruz. Öğrencilerimizin çalışmaları gereken konulara okul dışında erişmelerine fırsat sunuyor ve sınıf ortamında uygulamalı eğitime önem veriyoruz. Öğrencilerimize dijital yetkinlikler kazandırmak için dijital okur yazarlıktan kodlamaya, siber güvenlikten maker yetkinliğine kadar birçok alanda uygulamalı eğitimler sunuyoruz.

Ters yüz eğitim nedir?

Ev çalışmaları ile sınıf içi ders işleyişinin yer değiştirmesidir. TinkSmart ile öğrencilerin çalışmaları gereken konulara okul dışında erişmelerine fırsat sunulması ve sınıf ortamında uygulamalı eğitime zaman ayrılmasıdır.

Tink hangi yaş grubundan öğrencileri kabul ediyor?

Okulumuza 11 – 17 yaş arasındaki öğrencileri kabul ediyoruz.

Tink'in eğitimi hangi sınıfları kapsıyor?

Okulumuzda ortaokul ve lise alanlarında eğitim veriyoruz.

Tink akademik kadrosu ve yetkinlikleri neler?

Akademik kadromuz, her biri kendi alanında uzman öğretmenlerden oluşuyor. Oldukça güçlü bir ekibiz. Tink’te vaat ettiğimiz eğitim modelini sunabilmemiz için bizimle aynı dili konuşan bir kadro oluşturarak işe başladık. Dünyayı ve yenilikleri takip eden, sürekli kendini geliştiren bir eğitim kadromuz bulunuyor. Akademik kadromuzun eğitimi de bizim başarı kriterlerimiz arasında yer alıyor. Düzenli eğitimlerimiz mevcut.

Bir sınıfta genellikle kaç öğrenci eğitim görüyor?

Okulumuzda bir sınıfta en fazla 24 öğrenci eğitim görüyor.

Eğitim saatleri nedir?

Eğitim saatlerimiz 09:00 – 16:00 arasındadır.

Akademik takvim nedir?

Milli Eğitim Bakanlığının hazırlamış olduğu yıllık çalışma takvimine uygun olarak Akademik Takvimimiz önemli gün , haftalar ve resmi tatiller göz önünde bulundurularak ders müfredatları ve sınıf seviyelerine göre Ağustos seminerlerinde hazırlanıyor ve eğitim öğretim yılı başında velilerimiz ile paylaşılıyor.

Veliler öğrencileri ile ilgili bilgilere nasıl ulaşırlar?

Velilerimiz, TinkSmart platformumuz üzerinden öğrenci ile ilgili akademik bilgiye diledikleri an ulaşabilirler. Ayrıca, akademik bilgi dışında kalan tüm sorular ile ilgili olarak okul idaresine ve rehberlik birimine diledikleri zaman randevu yolu ile ulaşabilirler.

Veli toplantısı yapılıyor mu? Sıklığı nedir?

Velilerimize eğitim öğretim yılı başında veli bilgilendirme toplantısı yaparak dönem başlarız. Sonrasında velilerimiz ile veli öğretmen görüşme saatlerimiz paylaşırız. Velilerimiz öğretmenlerimizin görüşme gün saatlerine gelerek öğrencileri ile ilgili detaylı bilgi alabilirler. Ayrıca her dönem birer kez olmak üzere veli toplantılarımız düzenlenir. Bu toplantılarda velilerimiz öğrencileri ile ilgili birebir görüşmeler gerçekleştirerek onların akademik, sosyal ve kişisel gelişimleri ile ilgili bilgiler alabilirler.

Kampüsün büyüklüğü ve olanakları neler?

Kampüslerimizin sosyal alanlarının yanı sıra her dersin kendi konseptine uygun tasarlandığı ve donatıldığı mekanlar yer alıyor. Bunlar arasında fizik, kimya, biyoloji laboratuarları, maker atölyesi, dans ve fitness salonu, kapalı spor salonu, konferans salonu, görsel sanatlar atölyesi ve müzik dersliği bulunuyor. Kampüsümüz 9000 m2 alan üzerine kuruludur.

Kampüse ulaşım nasıl sağlanır?

Okulumuzda öğrenci servis hizmetleri Öz Ata Turizm Servis Organizasyon tarafından sağlanır. Öğrencilerimizin okula güvenli ve düzenli bir şekilde ulaşımlarını sağlamak için kurallar okul yönetimimiz tarafından belirlenmiştir.

Her bir öğrencinin kendine ait bir bilgisayarı ve interneti var mı?

Öğrencilerimiz, okulumuz tarafından sağlanan Chromebook (Google eğitim bilgisayarı) ile eğitimlerini sürdürür. Kampüslerimizde yüksek hızda fiber internet erişimi mevcuttur.

Öğrencilerin yanlarında para taşımalarına gerek var mı?

Okulumuzda para yerine geçen TinkCard kullanılır.Tink öğrencileri TinkCard’ınıOkula giriş çıkışlarda kimlik kartı olarak,Kantin ve kırtasiyede alışveriş kartı olarak,Fotokopi makinesinde doküman temin kartı olarak kullanabilir.Aynı zamanda her bir öğrencimiz, okulumuzun iş ortaklığı yaptığı firmaların sunacağı özel avantajlardan da bu kart sayesinde faydalanabilir.

Öğrenciler üniforma mı giyiyor?

Tink'in kendine özel üniforması vardır.

Okula kayıt için en uygun zaman nedir?

Erken kayıt dönemimiz Ocak ayı itibari ile başlar.

Kayıt için gerekli dokümanlar neler?

Öğrencimizin T.C. kimlik numarası ile başvurması yeterlidir. Okul açılana kadar hazırlanması gereken kayıt evrakları veliye okul tarafından verilir.

Öğrencilerin üniversiteye başvurmalarına yardım ediyor musunuz?

Ülkemizde gençler ne yapmak istediklerini üniversiteye başladıktan ya da bir işe girdikten sonra fark ediyorlar. Tink’te, bu fark ediş yaşanana kadar zaman ve enerji kaybedilmemesi için öğrencilerin daha ortaokul ve lise sıralarında kendilerini tanımaları, potansiyellerini fark etmeleri, yetkinliklerini anlamaları ve ne yapmak istediklerini bulmaları için onlara kişiselleştirilmiş bir rehberlik programı sunuluyor.Bu rehberlik sayesinde 9. ve 10. sınıftan itibaren eğilimli oldukları konuları keşfeden öğrenciler, 11. sınıftan itibaren katılacakları etütler ve hafta sonları yapılacak olan üniversite sınavına hazırlık kursları ile üniversite sınavına ne istediklerini bilerek, tam donanımlı bir şekilde girme şansını yakalayacak. Öğrencilerin üniversite hedefleri belirlenirken sadece yurt içinde değil yurt dışındaki okullara da odaklanılacak. Böylece küreselleşen dünyada öğrencilerin dünya vatandaşı olma yolunda adım atabilmeleri için tam destek verilmiş olunacak.

DQ (Dijital zeka) nedir?

Dijital zeka (DQ), çocuklarımızın çevrimiçi ortamlarda karşılaştıkları tehditleri bilinçli bir şekilde ortadan kaldırabilmelerini ve dijital teknolojileri güvenli bir şekilde kullanabilmelerini sağlamanın yolunu gösteriyor.DQ Enstitüsü, bireylerin dijital hayatın zorluklarıyla yüzleşmelerini ve gereklerine uyum sağlamalarını mümkün kılan becerileri dijital kimlik, dijital kullanım, dijital korunma, dijital güvenlik, dijital duygusal zekâ, dijital iletişim, dijital okuryazarlık ve dijital haklar olarak birbirine bağlantılı sekiz alanda topluyor.Tink platformunda Türkiye’de ilk defa öğrencilerimize, tüm dijital zeka yetkinliklerinin gelişmesi için DQ programını sunarak, onları dijital dünyada karşılarına çıkabilecek her türlü olası duruma hazırlıyoruz.

Eğitim 4.0 nedir?

  • Teknolojiyi sadece kullanmak değil; anlamak, tasarlamak ve geliştirmek
  • STEM+A sayesinde yeni sanayi devriminin getirdiği temel teknolojik yeniliklerle başarılı bir etkileşim kurabilmek
  • Okul mimarisinden müfredata her anlamda disiplinler arası bir niteliğe sahip olmak
  • Ders dışı aktiviteler ile uygulama becerilerini geliştirmek
  • Liderlik becerilerini dönüştürmek; yapay zekanın da dahil olduğu ekipleri yönetebilmek
  • Teknolojiyi insan yararına kullanabilen gençler yetiştirmek
  • Teknik eğitimde atölye mantığının yerine garaj mantığını koymak
  • Teknoloji eğitimini endüstri merkezlerine yakın yerlerde ve endüstri ile işbirliği içinde vermek
  • Daha uzak bir geleceğin parçası olmak ve endüstri 5.0’ı düşünmek
  • Üniversiteye uzanan köprü oluşturan bir orta öğretim tasarlamak

Kişiye özel eğitim nedir?

Yapay zeka tabanlı TinkSmart ile her öğrencinin yetkinliklerine ve hedeflerine göre hem lise hem üniversite tercihlerinin oluşturulması ve hedefler doğrultusunda TinkSmart dokümanlarının hazırlanması, takibinin yapılması, ölçülmesi ve değerlendirilmesi.

Sosyal aktiviteler nelerdir?

Okulumuzda ortaokuldan, lise son sınıfa kadar sunduğumuz MEB müfredatımızın yanı sıra öğrencilerimizin kişisel gelişimlerini sanat, spor, bilim, dijital zeka ve girişimcilik alanlarında özel bir program uygulayarak destekliyoruz.

TinkTalks etkinliğimizde, başarılı toplumsal liderlerle öğrencilerimizi okulumuzda bir araya getiriyoruz.

TinkArt kapsamında atölyelerimizde yeni medya çalışmalarına imza atıyoruz.

TinkActive ile gelişim için sporu hayatımıza nasıl entegre edeceğimizi planlıyor ve uyguluyoruz.

TinkUp programımızda öğrencilerimize girişimcilik dersi veriyor ve iş ortağı kurumlarımızla öğrencilerimizi bir araya getiriyoruz. Bu sayede onlar da girişimcilik ekosisteminin bir parçası oluyor. Ayrıca Girişimcilik Haftası’nda üniversiteli girişimcilerle öğrencilerimizin fikir alışverişi yapmalarını sağlıyoruz.

Mindfulness eğitimlerimizde ise öğrencilerimizin açık, dengeli ve meraklı bir yaklaşımla şu anda olan bitene dikkatlerini verebilmelerine, duygu ve düşüncelerini kontrol ederek farkındalık seviyelerini artırmalarına, empati yeteneklerini geliştirmelerine ve streslerini kontrol etmelerine destek oluyoruz.

Dijital yetkinlikler:

Dijital Vatandaşlık: Çevrim içi ve dışı hayat yönetimi

Siber Güvenlik: Zararlı içeriklere karsı önlem alma, dijital bilgileri koruma

Dijital Ayak İzi: Dijital dünyada bırakılan ayak izi ve sonuçları

Eleştirel Düşünme: Objektif olarak doğru ve yanlış algının değerlendirilmesi

Maker Yetkinliği: 3D yazıcılar, robotik kitler ve elektronik kartlar ile akıllı sistem prototipleme

Kodlama: Web ve mobil uygulama geliştirme (Scratch, C#, Python, App inventor) ve algoritmik düşünce