YKS Tercih Süreci Önemli Başlıklar

YKS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte tercih süreci başlamış oldu. Üniversite tercihleri nasıl yapılmalı ve nelere dikkat edilmeli? Teknoloji ve İnsan Koleji olarak önemli başlıkları kısa kısa sizin için hazırladık.

  • 2019-TYT puanı en az 150 olan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-TYT ve varsa Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanlarını da göz önünde tutarak tercihlerini https://ais.osym.gov.tr/ sitesi üzerinden bireysel olarak yapacaklardır. Bu site dışında tercih yapmak mümkün değil.
  • Tercih süresi, 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasındadır.
  • Tercih yaparken iki kaynak dışında farklı şeylerin ve kişilerin kafanızı karıştırmasına izin vermemelisiniz. Bu kaynaklardan birisi ÖSYM’nin yayımladığı kılavuz, diğeri de ÖSYM’nin tercih yapan adaylara destek olmak için hazırladığı tercih robotudur.
  • Kılavuza https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2019/YKS/kontkilavuz_18072019.pdf adresinden, tercih robotuna ise https://yokatlas.yok.gov.tr/tercih-sihirbazi-t4.php adresinden ulaşabilirsiniz.
  • ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzda Tablo 3 ve Tablo 4’ü iyi incelemeli ve bu tablolardan hayalinizdeki mesleğe sizi taşıyacak en iyi üniversiteleri seçmelisiniz.
  • Tablo 3'te yer alan ön lisans programlarını, 2019-TYT’de 150 ve üzeri puan alanlar, Tablo 4'teki yükseköğretim programlarını da 2019-AYT/YDT’de ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar seçebilecektir.
  • Puanınızla seçtiğiniz üniversiteler arasında örtüşenleri ortaya çıkardığınızda tercihleriniz büyük oranda şekillenmiş olacak. Bu aşamada YÖK Atlas’tan da destek alabilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken şey tercihlerinizi doğru sıralamak olacak. 24 tercihin baştan birkaç tanesini "puanım yeterli olmayabilir" endişesine kapılmadan, sadece ilginizi göz önüne alarak belirleyebilirsiniz. Yerleştirme işlemi yapılırken tercih sıralamanızın dikkate alınacağını bilerek en çok istediğiniz tercihinizi en üst sıraya yazarak tercihlerinizi sıralamalısınız. Ülkemizde birçok aday bu aşamada büyük hatalar yapar ve yerleştirme sonrasında “keşke bir sonraki tercihimi daha üst sıraya yazsaydım” pişmanlığı yaşar.
  • Tercihlerinizi yaparken eğer aşağıdaki tabloda yer alan programları seçmeyi düşünüyorsanız başarı sıranıza da dikkat etmelisiniz.
  • Bu aşamaya kadar bütün işlemleri kağıt üzerinde yapın. Tercih listeniz iyice şekillendikten sonra giriş için gereken bütün koşulları sağlayıp sağlamadığınızı tekrar kontrol edip tercihlerinizi ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ sitesi üzerinden sisteme işleyin. Program kodlarını sisteme yazarken hatda yapmadığınızdan emin olun.
  • 29 Temmuz saat 23:59’a kadar tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Değişiklik yapmak istediğinizde yine https://ais.osym.gov.tr/ sitesini kullanmalısınız. Bu site dışında herhangi bir yerden ya da kurumdan tercih yapılamayacağını lütfen unutmayın.
  • Eğer istediğiniz üniversitelere yetecek düzeyde puanınız yoksa sırf üniversiteye gitmiş olmak için tercih yapmanız doğru değil. Geri dönüşü olmayan ve bütün hayatınızı olumsuz etkileyecek ciddi bir hata yaptığınızı unutmayın. Toplum baskısını ve ‘Başkaları ne der? Ne düşünür?’ gibi kaygıları bir kenara bırakın ve istediğiniz bölüme gidene kadar sınav için hazırlanmaya devam edin.
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirme Okuyun